Pohyb

_kcs1818-copyCvičení je klíčovým faktorem určujícím štěstí a zdraví psů. Psi jsou přirozeně velmi aktivní a hraví. Jejich příbuzní v divočině stráví největší část dne lovem, zatímco malá zvířata se učí potřebným dovednostem skrze hraní, stále mnoho psů tráví většinu dne v domě nebo na zahradě. Tím jsou náchylnější k obezitě a zlenivění. Nedostatek cvičení vede k nudě, která dělá mnoho psů nešťastnými.

Pohyb psů je usnadněn díky jejich vysoce pružné páteři: když běží rychle, jejich celé tělo se chová jako prodloužení jejich zadních nohou. Tvary různých plemen jsou určeny funkcí: práce pod zemí, ve vodě nebo na zemi, to vše vyžaduje odlišnou stavbu.

Všichni psi si rádi hrají a pohybují se, ale potřebný druh a objem cvičení se liší s věkem, typem a zdravotním stavem psa. Předtím, než si pořídíte psa, si zjistěte informace o různých plemenech a jejich nároky na optimální pohyb. Pokud máte čas pouze na jednu krátkou procházku denně, vyberte si méně aktivní plemeno.

Spolu s potřebou pohybu je třeba také vzít v úvahu věk psa. Mladá zvířata by neměla mít přemíru pohybu, to by mohlo vést k opačnému výsledku, než chceme. Záleží také na typu povrchu, na kterém psa trénujeme.

Například klusání by se mělo provádět pouze na tvrdém povrchu, ale prodloužený cval po tvrdém povrchu může způsobit poranění předních tlapek. Tvrdá půda může přispět k formování silných uzavřených tlapek, zatímco měkká půda na louce, v hlubokém písku nebo štěrku nebo po zorané půdě znamená měkčí tlapky s otevřenějšími prsty.

Jaká je nejlepší forma cvičení?

Chůze je nejlepší, nejkomplexnější formou cvičení; podporuje svaly a krevní oběh. Obecně by psi měli vykonávat nějaké cvičení každý den, ale měli byste se obrátit na veterináře, abyste zjistili, zda nemá váš mazlíček nějaké zdravotní problémy, které by se mohly cvičením zhoršit. Veterinář vám také sdělí, jaké formy pohybu jsou pro vašeho psa bezpečné. Starší psi se zdravotními problémy nebo ve špatné fyzické kondici z jiných důvodů by měli začít 15minutovou procházkou na vodítku, poté lze čas postupně prodlužovat. Navíjecí vodítka poskytují psovi dostatečnou svobodu na průzkum okolí, ale stále máte psa pod kontrolou, je-li to potřeba. U mladých zdravých psů je procházka na vodítku spíše nedostatečná, potřebují volný dynamický pohyb v přírodě nebo větším parku.

Pamatujte, že pokud se pes pohybuje více, nebo vykonává úkoly, při kterých potřebuje více energie, bude také potřebovat potravu s rychle stravitelnými sacharidy, jaké například najdete v granulích VitalBite®.

Jogging a běh jsou také velmi dobrými způsoby cvičení zdravých a silných psů, je ale potřeba věnovat tomu dostatečnou péči. Mladí psi do šesti měsíců by neměli běhat, je třeba se mu zcela vyhnout v horkých dnech.

Hra je jedním z nejlepších způsobů cvičení nejen psího těla, ale také mysli. Hra psům pomáhá naučit se zábavnou formou, že majitel je pánem. Házení míčků, frisbee a klacků je skvělým způsobem hraní si se psem.

Trénink hrou zároveň rozvíjí a posiluje svaly, prospívá srdci, oběhu a metabolismu. To vše má prospěšný vliv na charakter zvířete: váš pes se bude cítit bezpečně, bude sebevědomější, silný a statečný.