Péče o zuby

_kcs4251Všichni majitelé psů vědí, že správná výživa je velmi důležitá, ale už ne tolik z nich si je vědomo důležitosti zubní péče. Psi používají zuby nejen k jedení, ale pro mnoho dalších činností, například pro hraní. Proto je ochrana jejich zubů zvláště důležitá.

Psi jsou masožravci a uspořádání jejich zubů tento fakt odráží. 20 ze 42 zubů je v horní čelisti, 22 zubů v dolní čelisti.
Je velmi důležité pečovat o zdraví zubů již od štěněte!
Štěňata žvýkají vše instinktivně, a pokud jim neposkytneme něco na žvýkání, budou žvýkat cokoli, co najdou doma. Snaha naučit štěně nežvýkat bude znamenat zhoršení zdraví zubů, jelikož se zuby nebudou dostatečně čistit. Konzervované, vlhké a měkké krmivo se zachytává mezi zuby a vytváří silný plak, který vytváří prostředí pro orální bakterie.

Po jídle jsou minerály uloženy v plaku, což má za následek vznik zubního kamene. Zubní kámen pod dásněmi způsobuje parodontitidu, zatímco bakterie v něm způsobují gingivitidu. U zdlouhavých případů parodontitida vyústí v uvolnění, případně ve ztrátu zubu. Psi se zubním kamenem hodně slintají, jí pomalu, těžce se jim žvýká, a proto neradi žvýkají a často odmítají potravu s kousky nebo granule. V takových případech může být příznakem nepříjemný zápach z psí tlamy. Jelikož lze zubní kámen odstranit pouze pod anestézií pomocí ultrazvuku, je prevence velmi důležitá.

Ujistěte se, že váš mazlíček má co žvýkat. Oproti všeobecnému přesvědčení, kosti k tomu nejsou skutečně vhodné, jelikož se zuby opotřebovávají příliš rychle a otevírá se kořenový kanálek, což vede k infekci s vážnými příznaky. Místo kostí použijte žvýkací hračky vyrobené ze zvířecí kůže nebo jiných poživatelných materiálů. Nejnovější produkty nejen že čistí zuby mechanicky, ale také obsahují enzymy, které zabraňují tvorbě zubního kamene. Navíc existují pamlsky a krmiva se strukturou, která odstraňuje plak z povrchu zubů.

Další metodou prevence zubního kamene je čištění zubů, které by mělo začít již u štěněte, jelikož je snazší na něj psa navyknout. Nejlepší je počkat do 7-8 měsíců stáří, jelikož v té chvíli je již vytvořen trvalý chrup. Psům se zanícenými dásněmi, zubním kamenem nebo jinými problémy by se neměly zuby čistit! Nechejte problém vyřešit veterináře, včetně odstranění zubního kamene.

Pokud nejste schopni přimět vašeho psa dostatečně žvýkat a nemůžete mu čistit zuby, můžete používat různé produkty obsahující enzymy. Jsou dostupné v tabletách nebo jako prášek, který se smíchá s vodou pro psa. Samozřejmě nejdůležitější věcí je prohlídka psa u veterináře jednou ročně.