Hygiena

_kcs7567

Stejně jako lidé, i psi se po umytí cítí svěže. Pravidelná a přiměřená péče přispívá k tomu, že naši mazlíčci vypadají zdravě a krásně, za což jsou určitě vděční. Co se týče četnosti přesvědčování psa k mytí, to závisí na druhu psa, jeho velikosti, typu srsti a doby, kterou tráví venku.

Psi se neradi koupou a nečistí se olizováním, jako to dělají kočky. Čistí se drbáním, otřepáním a drobným okusováním. Otřepou se například, když jsou mokří, nebo když mají na hřbetu něco, čeho se chtějí zbavit. Mohou používat své zadní nohy k drbání na krku, hrudi a břichu, zatímco přední nohy používají na čištění čenichu a hlavy. Když je něco svědí, koušou se a poté olizují části, které si nemohou podrbat.

Svědomití majitelé mohou přirozeně nabídnout další pomoc s důkladným mytím, které doplní instinktivní chování.

Pro česání psí srsti vyberte kartáč nebo hřeben, který vyhovuje srsti vašeho psa. Dlouhosrstí psi by měli používat kartáč s kovovými zuby se zaoblenými hroty, krátkosrstí psi se nejlépe češou kartáčkem se štětinami.

V závislosti na plemenu a typu srsti by se měla psí srst česat alespoň jednou týdně. Nejlepším řešením je vyčesat psa každý den, což mu pomůže s přirozeným vypadáváním chlupů a umožní nám sledovat línání. Našim mazlíčkům bude jemné škrábání kartáče příjemné, a navíc uvolní lupy, což dovolí kůži lépe dýchat.

Během kartáčování psa dejte pozor na stav kůže a rostlinné částečky, bodláky a lepivé kousky zachycené v srsti, které je třeba odstranit, aby nezpůsobily podráždění.

Frekvence koupání je také závislá na plemenu a typu srsti, stejně jako na množství času, které pes tráví hraním venku. Pamatujte, že nadměrně časté koupání smyje ochranný olej a přirozeně vytvořený maz z kůže a srsti, což může způsobit, že kůže bude vysušená a citlivá. Obecně by se psi měli koupat jednou za tři měsíce.

Pár tipů na koupání:
– Psovi dejte do uší kuličky vaty, abyste při náhlých pohybech hlavy zabránili vniknutí vody do sluchových kanálků
– Postavte psa do vany nebo do plastové kádě, aby nemohl utéct, jelikož psi většinou nemají rádi vlhké prostředí
– Použijte jemný psí šampón
– Nakonec použijte ručník a osušte srst psa – pes vám pomůže energickým otřepáním se

Psí drápky je potřeba pravidelně stříhat. Na to použijte speciální nástroj dostupný v potřebách pro mazlíčky. Ten vám umožní ustřihnout pouze tolik, kolik je nezbytné, jelikož psi mají v drápcích cévy a nervy a celkem snadno se poškodí.

Čištění uší může být potřeba u psů, kteří jsou citliví na onemocnění sluchu, každé dva týdny. Otřete pouze vnější části pomocí naolejovaného hadříku nebo vatou, ale nevkládejte nic psovi do ucha.

Čištění očí není činnost, kterou je třeba provádět pravidelně, u zdravých psů je zřídka kdy vyžadována.

Pro čištění zubů dejte psovi speciální suché krmivo nebo žvýkací hračky pro čištění zubů a pak již není potřeba zvláštní péče. Je-li to potřeba, lze zuby psa vyčistit pomocí speciálního psího kartáčku a zubní pasty!